Čitateľský oriešok - naši žiaci vo finále
Zápis žiakov
Vážení rodičia, všetky dôležité informácie a tlačivá nájdete v záložke Zápis 2021/2022 info.
Najväčšie sviatky
Na Kvetnú nedeľu sme vstúpili do Veľkého týždňa. Pripomenuli sme si slávnostný vstup Ježiša do Jeruzalema. Zelený štvrtok nám pripomína jeho Poslednú večeru s apoštolmi, Ježišov príklad i príkaz lásky, ustanovenie Eucharistie a Sviatosti kňazstva. Na Veľký piatok si chceme uctiť kríž, na ktorom sa za nás obetoval. V tichu Bielej soboty si uvedomíme, že Ježišovo telo je uložené v hrobe. Po západe slnka začneme sláviť Veľkonočnú vigíliu. Uvedomíme si, že On je svetlom nášho života, pripomenieme si náš krst a slávnostné Aleluja nás naplní radosťou z Ježišovho víťazstva. Veľkonočná nedeľa je najväčší sviatok nás kresťanov. Radosť z Kristovho zmŕtvychvstania nech nás naplní vďačnosťou, nádejou, pokojom a trvalou radosťou! Hoci nemôžeme sláviť tieto vzácne dni v našom kostole, bolo by dobré nájsť si čas sledovať obrady v televízii alebo cez internet. Požehnané Veľkonočné sviatky!
Súťaž o najkrajší veľkonočný symbol
Symbolom Veľkej noci je baránok, vajíčko a veľkonočná svieca – paškál. Tvorivých žiakov pozývam súťažiť o najkrajší veľkonočný symbol. Vytvorte si doma baránka alebo veľkonočnú kraslicu (vajíčko) akoukoľvek technikou. Svoj výtvor odfoťte a pošlite mi cez Edupage do 8.4.2021. Potom spoločným hlasovaním vyberieme najkrajší veľkonočný symbol. Nech sa vám darí!
A. Kojšová
Oznam
Dňa 31. 03. 2021 (streda) končí vyučovanie 1. stupňa (ročníky 1 až 4) štvrtou vyučovacou hodinou o 11.35.
ŠKD pokračuje riadne v prevádzke (bez zmeny).
Ing. Monika Kroláková
riaditeľka školy
Spolu sme vítali jar
V prírode už vykúkajú snežienky i fialky a to je symbol toho, že sa k nám už blíži jar.
Teplé slnečné lúče začínajú pomaličky hriať a vyháňajú pani Zimu. Keďže sme sa mohli
opäť vrátiť do našej školičky, rozhodli sme sa pani Jar spolu privítať. Ozdobili sme sa kvietkami
či čelenkami z kvetov, počúvali rozprávky, dozvedeli sme sa zaujímavé informácie z rôznych jarných kvízov
a pracovných listov zakomponovaných do hodín matematiky, čítania i prírodovedy.
V každej triede bola príjemná jarná atmosféra, ktorá nás napĺňala radosťou, že sme spolu
a spolu je nám dobre. V tomto čase sa ešte viac tešíme, že máme našu školu a s radosťou do nej chodíme
Lenka Kurbelová
15
Slávnosť Zvestovania Pána
25. marca oslavujeme Zvestovanie Pána. Evanjelista Lukáš opisuje, ako k Márii prichádza anjel Gabriel a oznamuje jej, že sa stane matkou Vykupiteľa. Hovorí: „Duch Svätý zostúpi na teba a moc Najvyššieho ťa zatieni. A preto aj dieťa bude sa volať svätým, bude to Boží Syn.“ Mária povedala: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (porov. Lk 1, 35. 38). Vďaka Máriinmu súhlasu s Božím plánom budeme presne o 9 mesiacov sláviť Vianoce – Ježišovo narodenie. V tento deň si tiež pripomíname, že každý z nás sa stal človekom v okamihu počatia a ľudský život má od počatia v lone matky nesmiernu hodnotu – slávime Deň počatého života.
Dobrá rada: Poďakujte dnes svojim rodičom za život a za ich lásku.
A. Kojšová
Dejepis inak
Za posledné roky sa stalo zvykom, že žiaci ôsmeho a deviateho ročníka navštevovali Múzeum holokaustu. Tento rok nám pandemické opatrenia nedovolili zájsť do múzea osobne, preto „prišlo“ múzeum za nami. Prostredníctvom online programu: Ženy z transportov sme sa zoznámili s osudmi pani Evy a Heleny, ktoré na vlastnej koži zažili neľudské podmienky a zaobchádzanie v koncentračných táboroch. Je v záujme budúcich generácií neustále si pripomínať minulosť a najmä poučiť sa z nej. Pretože vojna, nech je jej cieľ akokoľvek vznešený, prináša ľudom iba hrôzu, biedu a utrpenie.
Na prednáške z múzea ma najviac zaujali rozhovory s ľuďmi, ktorí prežili toto obdobie. Emma B.
Páčil sa mi príbeh pani Heleny. Matúš B.
Páčilo sa mi to, pretože ma dosť zaujala téma. Pán Vanko to prednášal veľmi dobre, čo znamená, že ma to nenudilo. Laura D.
Mne sa v online múzeu veľmi páčilo, aj keď to bolo dosť emotívne. Viktória D.
Mne sa všetko páčilo ale bolo to dlhé. Oliver G.
Bolo to dosť zaujímavé. A čo sa mi páčilo? Ťažko povedať, bolo tam toho dosť veľa. Lukas G.
Mne sa najviac páčilo ako nám na konci dal kvíz a ako sme sa zapájali do aktivít, mal som celkom dobrý pocit. Patrik H.
Páčil sa mi kvíz na konci. Zuzana J.
Bolo to zaujímavé a emocionálne, ale čakal som od toho trochu viac. Miroslav K.
Mne sa to páčilo všeobecne, ale bolo to také trošku aj divné, keďže my sme v tom múzeu boli aj naživo a teraz sme to mali len cez počítač. Ale dobre, páčilo sa mi to. Nina M.
Páčilo sa mi ako tam rozprával o tých táboroch a dosť ma zaskočilo to, čo sa tam udialo. A online hodina bola super, bol som rád, že máme aspoň takto online Múzeum holokaustu. Peter M.
Zaujímavé bolo, že som si vedel živo predstaviť ako ťažko sa v tej dobe žilo. Matej P.
Bola to veľmi zaujímavá exkurzia, aj takto formou online hodiny. Kvíz bol taktiež zaujímavý prídavok. Určite aj to bolo aj poučné. Samuel R.
Celé to bolo super. Bol som znechutený z činov, ktoré vykonali nacisti proti Židom. Peter S.
Postupný návrat do škôl
Dňa 8. marca oslavovali sviatok nielen ženy, ale aj naše deti, pretože sa pre niektoré otvorila brána našej školy. Všetci sme sa z toho veľmi tešili. Bolo to desať dní plných hier, rozprávania, tvorenia, kreslenia, súťaží a rôznorodej zábavy. Doobeda sme sa učili , poobede zabávali. Bolo krásne opäť vidieť naše deti s roztomilým úsmevom na tvári a počuť ich radostný smiech. Z fotografií je vidieť, že boli spokojné a šťastné.
Vychovávateľky:
P. Radimáková a S. Pekaríková
10
Laboratórium u nás doma
Každý správny výskumník potrebuje laboratórium. Do nášho školského laboratória však v čase dištančného vzdelávania nemáme prístup. Druháci tento problém hravo vyriešili. Na laboratórium premenili svoju kuchyňu a s chuťou sa pustili do pokusov. Skúmali rozpúšťanie rôznych látok vo vode, pozorovali, čo sa deje pri odparovaní a zvládli dokonca i filtráciu. Deti zistili, že veda ich baví. Už sa nevedia dočkať, kedy budú môcť pracovať v ozajstnom laboratóriu.
Z. Kubányiová
2
Prezenčné vzdelávanie 1. - 4. ročníka
Pozvánka
Na sviatok sv. Jozefa (19. marca) všetkých srdečne pozývame na online sv. omšu, ktorá bude o 8.00 hod. vysielaná z nášho farského kostola. https://youtu.be/ZAKNIv7Ocjw
Návrat žiakov do školy – obnovenie prezenčného vyučovania.
Vážení rodičia,
na základe aktualizácie regionálneho COVID automatu a stanoviska RÚVZ v Galante k 22.3.2021 v týždni od 22. 3. 2021 obnovujeme prezenčné vzdelávanie žiakov 1. až. 4. ročníka. Aktuálna platná podmienka účasti na vzdelávaní žiaka je:
- kópia 7-dňového antigénového negatívneho testu jedného zákonného zástupcu žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti
- kópia 7-dňového negatívneho RT-PCR testu na ochorenie COVID-19
- vyplnené čestné prehlásenie zákonného zástupcu žiaka s priloženou kópiou testu
- povinnosť nosiť rúška pre žiakov 1.stupňa počas celého pobytu v škole
Na zabezpečenie testovania zamestnancov a rodičov bude mesto Sereď v sobotu 20. 03. 2021 realizovať testovanie obyvateľov mesta v 6 odberných miestach. Dňa 18. 03. 2021 od 12.00 hod. bude spustená registrácia pre rodičov a ostatných občanov mesta.
7-dňový negatívny test nepotrebujú osoby podľa Uznesenia Vlády SR č. 123/2021:
- osoba, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace
- osoba, ktorá bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní
- osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19.
Na základe vyhodnotenia prieskumu – záujmu zákonného zástupcu žiaka o prezenčnú formu vyučovania od 22.3.2021, Vám do piatku 19.3.2021 oznámime organizáciu vyučovania a činnosť školského klubu na škole.
Ing. Monika Kroláková, riaditeľka školy
Zlatí olympionici
Naša škola sa pravidelne už dlhé roky zapája do Biblickej olympiády. Inak tomu nebolo ani v tomto školskom roku, hoci to bolo trochu iné. Súťažiacim chýbala blízkosť, nakoľko BO je súťaž 3-členných družstiev a teraz museli súťažiť každý zo svojej domácnosti , v online priestore. Dokázali však svoju šikovnosť a svoje vedomosti, stali sa úspešnými riešiteľmi a v Seredskom dekanáte obsadili 1. miesto. Postupujú do diecézneho (krajského) kola, tak na nich pomyslime, aby sa im darilo. A kto sú tí naši zlatí? Matej Kurbel , Marek Paldan z 8. ročníka a Viktória Dubovecká z 9. ročníka. Blahoželáme! A. Kojšová
Poďme sa mu podobať!
Pápež František 8. decembra 2020 vyhlásil mimoriadny Rok sv. Jozefa, ktorý potrvá do 8. decembra 2021. V apoštolskom liste Patris corde (S otcovským srdcom) opisuje svätého Jozefa charakteristikami: „milovaný otec“, „nežný a láskavý“, „poslušný“, „prijímajúci“, „tvorivo odvážny“, „pracovitý“, ...
19. marca oslavujeme jeho sviatok. Hoci u nás nie je cirkevne prikázaný, môžeme sa v tento deň zastaviť a zamyslieť, v čom nám môže byť sv. Jozef príkladom, povzbudením.
Sv. Jozefa si Boh vyvolil za ženícha Panny Márie, za pestúna svojho jednorodeného Syna, živiteľa a strážcu Svätej rodiny. Čo vieme o jeho živote?
Hoci pochádzal z kráľovského rodu kráľa Dávida, bol veľmi chudobný, pracoval ako tesár. V Nazarete sa zasnúbil s dievčaťom menom Mária. O Jozefovi sa dozvedáme zo Svätého písma:- Vďaka svojej spravodlivosti nechcel vystaviť Máriu potupe, nechal si poradiť od Pánovho anjela, ako vec vyriešiť, a preto sa s ňou oženil.
- Na základe rímskeho vládneho nariadenia o sčítaní ľudu putoval s Máriou do Betlehema dať sa zapísať a vtedy sa narodil Ježiš.
- Ježiša spolu s Máriou na 40. deň po narodení priniesli do chrámu, aby splnili zákon.
- Život Ježiša zachránil útekom do Egypta.
- Priviedol Svätú rodinu z Egypta domov - do Nazareta.
- Spolu s Máriou hľadal 12-ročného Ježiša a našiel ho v chráme.
Potom už evanjeliá Jozefa viac nespomínajú.
V Písme nenájdeme jediné slovo, ktoré by povedal. Nepotreboval veľa rozprávať, konal. Konal to, čo od neho potreboval Nebeský Otec.
A v tom nám môže byť príkladom nielen v deň jeho sviatku, ale aj počas celého roka.
Snažme sa vždy robiť tak, ako by to robil sv. Jozef, aby aj o nás platili slová, ktorými pápež František charakterizoval sv. Jozefa. Aby aj o nás mohli povedať, že sme „nežní a láskaví“, „poslušní“, „prijímajúci“, „tvorivo odvážni“, „pracovití“.
A. Kojšová
Na sviatok sv. Jozefa (19. marca) všetkých srdečne pozývame na online sv. omšu, ktorá bude o 8.00 hod. vysielaná z nášho farského kostola. Link zverejníme.
Vstávať a cvičiť!
Aj takýmto heslom sa riadia naši tretiaci. Uvedomujú si, že sedieť celý deň za počítačom či pred televíziou nášmu telu nepomáha. Zvlášť v súčasnej situácii, keď potrebujeme byť silní a odolní voči neviditeľnému nepriateľovi. Blížiaca sa jar a vitamín D nás lákajú von – doma sa poriadne ponaťahuj, obuj si tenisky či korčule, vezmi si bicykel alebo loptu a pridaj sa k nim aj TY!
Z. Dlhošová
3
Kraj Slovenska, ktorý ma zaujal ...
Aj keď sú možnosti cestovania v súčasnosti obmedzené, to nám však nebráni, aby sme na hodinách vlastivedy spolu so žiakmi cestovali po Slovensku a spoznávali našu krásnu krajinu. Žiaci 4.B sú šikovní a veľmi tvoriví, čo dokázali aj v projektoch, ktoré doma vytvorili. Cestovali sme od Nitry cez Trnavu, Bratislavu, Bojnice, Banskú Štiavnicu až do Tatier. Naše Slovensko má mnohé krásne miesta, na ktoré sa už tešíme, a veríme, že sa nám podarí aspoň niektoré v budúcnosti navštíviť.
L. Kurbelová
13
Oznam
Od 15. marca 2021 naďalej pokračuje prezenčné vzdelávanie 1. - 4. ročníka prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce, alebo pre žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Ostatní žiaci školy pokračujúv dištančnom vzdelávaní podľa doterajších nastavených pravidiel.
Ing. Monika Kroláková
riaditeľka školy
Kamarát s farebnými očami – semafor.
Hoci vyučovanie prebieha dištančnou formou, myslíme na bezpečnosť našich žiakov a pravidelne do neho zaraďujeme aj rôzne témy s dopravnou tematikou. Tentokrát sme sa zamerali na chodcov ako účastníkov premávky. Zopakovali sme si základné pravidlá, ktoré musia chodci dodržiavať, bližšie sme sa oboznámili so semaforom a so spôsobom, akým toto svetelné signalizačné zariadenie riadi dopravu. Téma žiakov veľmi zaujala a svoju tvorivosť a originálne nápady ukázali aj pri tvorbe modelu semaforu, ako pomocníka detí pri prechádzaní cez križovatku. Do tohto projektu dopravnej výchovy sa zapojili žiaci 3 a 4. ročníka. Pri svojej práci využívali rôzne techniky a vytvorili tak veľmi nápadité a originálne diela.
Nina Dúdiková
12
Telekomunikačná technika
Putovný živočích
Každý školský rok v rámci environmentálnej aktivity „putuje“ po chodbách našej školy informačný panel o vybranom chránenom živočíchovi, ktorý žije na území našej krajiny. Ani v tomto školskom roku sme na túto aktivitu nezabudli. Napriek dištančnej forme vzdelávania sa naši žiaci aj tento rok zoznámili s ďalším chráneným živočíchom.
Salamandra škvrnitá je obojživelník, o ktorom sa žiaci v uplynulých dňoch počas online hodín dozvedeli rôzne informácie a zaujímavosti prostredníctvom článku a prezentácie. Nasledoval vedomostný kvíz, ktorý preveril pamäť našich žiakov. Na základe výsledkov kvízu a niekedy aj doplňujúcich otázok bol z každej triedy 2. – 4. ročníka vybraný žiak, ktorému sa podarilo zapamätať si o salamandre najviac. Najúspešnejší boli:
2. ročník – Veronika Vácziová
3. A – Zara Sojková; 3. B – Lenka Toškovová
4. A – Matúš Štefák; 4. B – Vanesa Juhaziová
Za svoju usilovnú prácu získavajú diplom a malú odmenu. Ceny im budú odovzdané po obnovení prezenčného vyučovania.
Víťazom srdečne blahoželáme a sme radi, že žiakov zaujíma príroda a radi sa oboznamujú s novými vedomosťami.
O tom, že salamandra žiakov zaujala svedčia aj obrázky, ktoré nám nakreslili tretiaci. Myslím, že sa im celkom vydarili.
Nina Dúdiková